Monofaze Ray ve Trifaze Ray Arasındaki Fark

Bir Fazlı ve Üç Fazlı Ray Arasındaki, Fark

Ray Spot alacaksanız Monofaze Ray ve Trifaze Ray adlarını duymuşsunuzdur. Monofaze Ray 1 devreden Trifaze ray ise 3 devreden oluşur. Raylar Beyaz, Gri, Siyah renklerinde stoklarımızda her zaman hazır bulunmaktadır.

Molled raylar dilediğiniz RAL kodunda özel siparişle boyanabilmektedir.

Monofaze raylar, trifaze raylara göre %60 daha ucuzdur. Aynı zamanda monofaze rayların ray soketleri ve aksesuarları %60 oranında daha ekonomiktirler. Led armatürlerle birlikte piyasada fiyat avantajından dolayı monofaze ray ve monofaze ray spotlar daha çok tercih edilmektedir. Bu sayfada, ikisi arasındaki farkı açıklayacağız.

Monofaze Ray Kesiti

Trifaze Ray Kesiti

Bir Faz nedir(Monofaze Ray)?

Üç damarlı standart bir güç kablosunda bir faz, nötr bir kablo ve koruyucu topraklama kablosu bulacaksınız. Faz, nötr ve koruyucu telin gerilim altında olduğu teldir. Faz, nötr telle birlikte elektrik akımını, bağlı ekipmana doğru iletir.

Güç Kablosu Ayrıntısı

Bir “1 fazlı ray”da (veya 1 devreli ray) elektrik, sadece iki tel arasında, faz (L hattı için) ve nötr tel (N) arasında çalışır. Bu, ray üzerindeki tüm ışık kaynaklarının birlikte kontrol edildiği ve her zaman birlikte açılıp kapatılacağı anlamına gelir.

3 Fazlı Trifaze Ray Nedir?

3 fazlı raylar nötr tel (N) ile ayrı olarak birleştirilebilen üç faza (L1, L2, L3) sahiptir. Bu, rayınızda üç farklı devrenin olmasını sağlar. Bunların hepsi ayrı ayrı kontrol edilebilir.

Ray üzerindeki üç devrenin kullanılabilmesi için ray beş damarlı bir güç kablosuna bağlanmalıdır.

Trifaze Rayın Artıları:

Daha önce de belirtildiği gibi, 3 fazlı raylar üç farklı devrenin oluşturulma imkânı sunar. Bu devreler ayrı olarak kontrol edilebilir.

3 fazlı fikstürlerdeki seçim, 1 fazlı fikstürlerdeki seçimden çok daha büyüktür.

3 fazlı ray kurulumu daha kolaydır. Kablolarınızı sıkıştırmak için daha fazla alan var. Daha büyük oldukları için, bağlantı kablolarınızın daha iyi çıktığı deliği de kaplarlar. Dahası, bunlar daha sağlam ve daha istikrarlıdır.

3 fazlı demir yolunuzda üç farklı devre yaratmanız gerekmez. Bunları 1 faz demir yolu (veya 2 faz) olarak da kullanabilirsiniz, ancak bu daha az yaygındır.

Bir 3 fazlı rayı 1 faz ray olarak kullanmak için L1, L2 ve L3’ü birbirine bağlamanız gerekir. O halde, artık hangi konumda lekelerin düğmesini çevirdiğiniz önemli değil, her zaman parlayacaklardır.

Trifaze ray, Monofaze rayın gücünün üç katını destekler (Uzun raylar üzerinde birçok ray spot kullanan mağazalar için kullanışlıdır).

Trifaze raylarda daha fazla alüminyum kullanıldığından daha ağır ve daha mukavemetlidirler. Ağır ray spotlar veya lambalar takacaksanız kesinlikle trifaze rayları tercih ediniz.

Eksileri:

3 fazlı raylar 1 fazlı raylardan %60 daha pahalıdır.

Estetik açıdan bakıldığında, monofaze ray ve trifaze ray arasında çok büyük farklar göremeyeceksiniz. İki ürün birbirine görüntü olarak benzer. Elinize aldığınızda ise trifaze ray monofaze raydan daha sağlam ve ağırdır.

Ray üzerinde çok fazla ray spot kullanacaksanız ve ray spotların harcayacağı güç çok fazla ise trifaze ray ve ray spotları tercih edebilirsiniz. Evde veya küçük bir mağazada veya ofiste kullanacağınız ray 3-6 mt gibi uzunluktaysa monofaze rayları tercih edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir